Denali Expedition Team

CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA
Občané České republiky potřebují cestovní pas platný minimálně ještě 6 měsíců po datu návratu do ČR (doporučujeme pečlivě zkontrolovat!!!).
Vízum pro vstup do Nepálu se vyřizuje na letišti a budete k němu potřebovat fotografii pasového formátu, tužku a 35 $ .
Platí 60 dnů ode dne vstupu.
Budete potřebovat celkem asi 4 fotky pasového formátu (1x vízum, 1x permit, 2x rezerva).

KLIMA

Na řece počítejte s teplotami od + 15°C v noci do +35°C. Voda má teplotu 13 - 17°C
Na horách počítejte s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí i mezi jednotlivými místy vlivem jejich polohy a nadmořské výšky. Připravte se na teploty přes 25 °C, ale také pod bodem mrazu v noci na vysoko položených místech. 

OČKOVÁNÍ

Do Nepálu není žádné povinné očkování. Po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí vám předkládáme následující informace: 

Tetanus: pravděpodobně jste všichni očkováni, očkování platí 10 let. Záznamy o tom byly dříve v občanském průkaze, možná je také najdete ve své kartě u lékaře. Pokud si nejste jisti, konzultujte toto se svým lékařem a případně se u něj nechejte přeočkovat.

Virová hepatitida (žloutenka) typ A: dvě dávky - první před odjezdem, další dávka za rok prodlouží účinnost na 10 let. Jedna dávka stojí asi 1300 Kč. Jako slabší náhražka je jednorázová dávka gamaglobulinu, účinná šest týdnů. 

Břišní tyfus: jednorázové očkování za 530 Kč. Účinnost 3 roky, cca 50%. 

Cholera: jednorázové očkování vypitím roztoku, zdarma. Účinnost 40-50%, platnost půl roku.

Malárie: doporučeným antimalarikem je Delagil, předepíše vám jej váš lékař, s ním též konzultujte ev. vedlejší účinky (cena cca 800 Kč). Pozor, také předepisovaný Lariam podle některých pramenů znamená obtíže s aklimatizací ve vyšších výškách. Bez těchto projevů je Delagil (cena cca 40 Kč). Pokud se rozhodnete antimalarika nebrat, je třeba klást ještě vyšší důraz na důslednou ochranu před komáry v dané oblasti: repelent a oděv s dlouhým rukávem a dlouhými nohavicemi na večer a mít s sebou antimalarika na příp. akutní léčbu.

TABLETY NA STERILIZACI VODY

Až půjdete na hygienickou stanici , zakupte si sterilizační přípravek Phar-X na asi 30 l vody, popř. přípravek Tramp nebo jiný prostředek pro desinfekci vody. V horách tak přispějete k ochraně přírody a své peněženky. 

Další informace k očkování
Pro úplnost výdajů: vystavení mezinárodního očkovacího průkazu stojí cca 60 Kč (vyplatí se zejména pokud cestujete častěji.
K tomu, abyste mohli absolvovat očkování proti hepatitidě a tyfu, může být někdy vyžadováno potvrzení od vašeho lékaře. Pokud se rozhodnete očkování absolvovat, začněte včas, jednotlivá očkování totiž musí následovat s určitým časovým odstupem.

Podrobnosti získáte a očkování můžete absolvovat na kterékoliv krajské hygienické stanici či ve specializovaných centrech cestovní medicíny. V Praze to je např.: Zdravotní ústav Praha, oddělení očkování a cest. medicíny, Rytířská 12 - pondělí a středa 8:30-12:00 a 13:00-15:00, úterý a čtvrtek 8:00-12:00 a 13:00-14:30, pátek 8:00-11:00. Na jakékoli očkování je třeba se předem objednat na tel. 296 336 710-2,

V koloniích mimo Prahu je třeba nalézt OHS.

Další kontakty: 
webové stránky: http://www.zupraha.cz
e-mail: ockovani.zahranici@zupraha.cz

Důležité kontakty
honorární konzulát České republiky v Nepálu se sídlem v Káthmándú
Honorary Consulateof the Czech Republic
G.P.O.Box 3664
3/487, Jawalakhel
Kathmandu
tel: 009771/521730, 524741
fax: 009771/521730, 524741
e-mail: cdkarky@cdkarky.wlink.com.np